03.01.2022

Sportowe podsumowanie 2021 roku na Warmii i Mazurach

Wybór sportowca 2021 roku na Warmii i Mazurach był tym razem dość prosty. Skoro mogliśmy cieszyć się ze złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Tokio wywalczonego przez Karola Zalewskiego, to on zdecydowanie zasłużył na takie wyróżnienie. A dla kogo jeszcze ostanie miesiące były udane?

Karol Zalewski wywalczył z polską sztafetą mieszaną 4x400 metrów złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wychowanek klubu AZS UWM Olsztyn pobiegł na pierwszej zmianie finałowego biegu. A towarzyszyli mu: Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Czasem 3:09.87 pobili rekord Europy oraz rekord olimpijski.

Zalewski w Japonii walczył także o medal z męską sztafetą 4x400 metrów (w składzie: Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński). W finale zajęła ona piąte miejsce, choć uzyskała znakomity, drugi w historii polskiej lekkiej atletyki czas: 2:58,46. Zrezygnował natomiast z walki o rekord życiowy w biegu indywidualnym na 400 metrów. To cel na kolejne miesiące, w których prawdopodobnie ponownie reprezentować będzie barwy klubu AZS UWM Olsztyn.

W Tokio trzymaliśmy także kciuki za Konrada Bukowieckiego, Aleksandrę Lisowską, Macieja Sarnackiego i Mateusza Kamińskiego. Oni jednak swoich olimpijskich występów nie zapiszą do udanych. Kumiot z Olsztyna stracił poprzedni rok przez kontuzje i nie było co liczyć na jego dobrą formę. Natomiast judoka Gwardii Olsztyn bardziej niż na kolejnych walkach skupiał się na perypetiach związanych z trudnymi relacjami z Polskim Związkiem Judo i trenerem kadry.

Mateusz Kamiński w Japonii miał startować w dwójce na dystansie 1000 metrów. Choć to on wywalczył dla Polski kwalifikację to w krajowych eliminacjach przegrał. Nie poddał się i postanowił spróbować sił w "jedynce". Choć w Tokio nie zdołał awansować do finału, z dobrej strony pokazał się podczas Mistrzostw Świata w Kopenhadze, gdzie otarł się o podium. Z każdym miesiącem i każdą kolejną imprezą poprawia swoje wyniki. Do bogatego już dorobku w krajowym championacie dopisał kolejne cztery medale.

Warto także pochwalić Aleksandrę Lisowską, która w 2021 roku wyrównała rekord kraju w maratonie. Wywalczyła złoty medal Mistrzostw Polski i zadebiutowała na Igrzyskach. To był także najlepszy sezon w karierze Macieja Kowalewicza. Zawodnik Gwardii Olsztyn i reprezentant Polski w strzelectwie sportowym z powodzeniem rywalizował nie tylko z krajową, ale i światową czołówką. Polski Związek Strzelectwa Sportowego przyznał mu w grudniu tytuł Zawodnika Roku. Zdobył medal Pucharu Świata w mikście, dwa złota Mistrzostw Polski seniorów i trzy złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Indywidualnie pierwszy raz awansował także do finału w Pucharze Świata (gdzie zajął czwarte miejsce).

Związana z Olsztynem Aleksandra Kowalczuk podczas Igrzysk Olimpijskich przegrała walkę o brązowy medal w kategorii 67 kg w taekwondo. Bardzo dobrze prezentowała się na krajowym podwórku i w innych międzynarodowych startach.

Odkryciem 2021 roku był także na pewno Agata Barwińska, która w Al-Mussanah wywalczyła srebrny medal żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Reprezentanka klubu MOS Iława na początku października w Bułgarii została także mistrzynią Europy. Kto wie - może gdyby poleciała do Tokio cieszylibyśmy się także z jej medalu olimpijskiego?

W naszym podsumowaniu roku znalazł się także legendarny Krzysztof Hołowczyc, który z pilotem Łukaszem Kurzeją wygrał cykl Pucharu Europy FIA w Rajdach Baja 2021. Załoga Mini John Cooper Works Rally była w tym roku najszybsza w rajdach: Baja Poland, HunGarian Baja oraz Baja Portalegre. Natomiast Zbigniew Staniszewski zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski, Mistrza Europy strefy centralnej oraz... Mistrza Czech w najmocniejszej klasie SuperCars zawodów rallycrossowych.

Wyróżniliśmy także młodego biegacza na dystansie 800 metrów Kacpra Lewalskiego (srebrnego medalistę ME juniorów) i świetnie spisującego się w barwach siatkarskiej drużyny Indykpolu AZS Olsztyn Mateusza Porębę. Ponadto sporty drużynowe reporezentuje w naszym zestawieniu Sebastian Grubalski, który z Constractem Lubawa wywalczył tytuł futsalowego Wicemistrza Polski i jest także ważnym ogniwem polskiej kadry, która niebawem powalczy w Mistrzostwach Europy.

Sportowiec 2021 roku na Warmii i Mazurach.