Aktualności

Podcasty

 • Stacja Dobro - odcinek 129.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Ewę Olszewską - wolontariuszkę i podopieczną Fundacji na rzecz Rozwoju Polski Północno-Wschodniej IDEA. W studiu Radia UWM FM opowiadała o swojej walce z chorobą krążków międzykręgowych i o wsparciu, jakie otrzymuje. Posłuchajcie!

 • Mity o Języku - odcinek 6.

  "Mojego nazwiska się nie odmienia!" - słyszeliście pewnie nie raz i nie dwa. To jak to jest z polskimi nazwiskami? Ale także z tymi obcobrzmiącymi? Jesteście ciekawi? A może i Was ktoś przed laty wprowadził w błąd? W audycji Mity o Języku wszystko dokładnie wytłumaczyła nam prof. Mariola Wołk.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 84.

  W kolejnym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński i Ewa Głowacka zabrali nas na wycieczkę po Czechach. Jakie miejsca warto odwiedzić u naszych południowych sąsiadów? Co i gdzie warto zjeść? Wspomnienia kulinarne i podróżnicze znajdziecie w naszym podcaście!

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E52

  W kolejnym Inkubatorze, czyli Radiowym Serwisie Naukowo-Technologicznym Damian Dąbkowski opowiadał o naukowcach z Pensylwanii, którzy opracowali metodę hodowli wątroby z węzłów chłonnych. Jesteście ciekawi, na czym polega ta nowatorska terapia? Posłuchajcie!

 • Zmieniaj Świat - odcinek 1.

  W premierowym odcinku audycji Zmieniaj Świat Izabela Sałamacha rozmawiała z Martyną Zastawną - propagatorką idei zero waste i odpowiedzialności społecznej w biznesie, założycielką WoshWosh, czyli pierwszej na świecie firmy odnawiającej obuwie, uznaną przez „Forbesa” za jedną z najbardziej wpływowych kobiet. Co nas...

 • Ptasie Radio S02E20

  W audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska przedstawiła kolejne ptasie fakty i mity. Czy ptasi móżdżek to faktycznie obelga? Od kogo nie można zarazić się ptasią grypą? Czy bociany wracają co roku do tego samego gniazda? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w tym odcinku!

 • Warming - odcinek 23.

  Wiosną na antenę Radia UWM FM wraca Warming, czyli kulinarno-kulturalny przewodnik po Warmii. W kwietniowym odcinku usłyszycie żywe historie z drewnianego domu w Nowym Kawkowie. Dowiecie się też, jak wyglądało życie na wsi 50 lat temu! Wspominaliśmy też Galerię Sztuki "Obora" w Głotowie.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 81.

  Kwiecień to niezwykły miesiąc. To czas, kiedy Pani Przyroda wybudzona z długiego jesienno-zimowego snu nie spieszy się, by założyć swoje najwytworniejsze stroje. To czas ptaków - tych przybyłych z zimowisk i tych, które przeczekały zimę w kraju. To żabie gody i pierwsze narodziny. To znak, że już czas wyjść z domu!

 • (nie) mów mi jak mam żyć S03E21-24

  Jak poradzić sobie ze stresem w pracy lub z tremą? Do czego - oprócz pisania i rysowania - można użyć długopisu? I... po czym poznać, że to już odpowiedni czas na grilla? W audycji (nie) mów mi jak mam żyć z garścią porad tradycyjnie przychodzą do Was eksperci Radia UWM FM pod przywództwem Żanety Kulawczyk....

 • Polski Na Wynos - S05E20-23

  O kwietniu (pletniu, co przeplata trochę zimy, trochę lata), ale też o kaczeńcach, tulipanach, wyborach i urnie w kolejnych odcinkach audycji Polski na Wynos opowiadała Ania Makarewicz. Tłumaczyła też czym, jest łut szczęścia i komu... dajemy świeczkę a komu ogarek. Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 2-4.04.2024

  O amerykańskiej dziesięcioodcinkowej "Awanturze", czyli serialu "Beef", ale także o muflonach i komunikacji laserowej opowiadali na początku kwietnia w naszych Postojach z Nauką wykładowcy z Wydziału Humanistycznego, Wydziału Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E53

  Kamila Kowalewska mieszka na jednej z wysp Republiki Zielonego Przylądka. Jest ich dziesięć i na każdej panuje trochę inny klimat. A na tej prawie w ogóle nie pada i zawsze jest słonecznie! Czy to prawdziwy raj na ziemi? A może są jakieś minusy życia na Oceanie Atlantyckim?

 • Stacja Dobro - odcinek 128.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Helenę Piotrowską i Hannę Fogel ze Stowarzyszenia społeczno-kulturalnego "Srebrne marzenia", które w tym roku obchodziło swoje pięciolecie. Panie opowiedziały o przygotowywanych przez siebie występach, w których nie brakuje muzyki i poezji.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 83.

  1 kwietnia obchodzimy najpopularniejsze polskie święto niereligijne, czyli Prima Aprilis. Choć akurat w tym roku to także poniedziałek wielkanocny. W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński i Ewa Głowacka opowiadali o... żartach w turystyce i sporcie. Posłuchajcie!

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E51

  W najnowszym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego Damian Dąbkowski opowiadał o nowych możliwościach leczenia grzybicy. A konkretnie o nowym polimerze naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który ma w tym pomóc. Posłuchajcie!

 • Mediofon S10E5

  Gośćmi marcowego odcinka Mediofonu byli prof. Anita Frankowiak z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej - pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Protokołu Dyplomatycznego - oraz specjalista ds. analizy danych i marketingu medialnego Paweł Kijko.

 • Lejdi Gada - odcinek 224.

  Martyna Ostrowska jest dziennikarką. Mieszka na stałe w Innsbrucku i tam współtworzy społeczne radio. Rozmawia głównie z kobietami. Fascynuje się skokami narciarskimi, o których dużo pisze, opowiada na antenie a czasem... skacze! O czym mogliście usłyszeć w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie!

 • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Frankowo (odcinek 7.)

  W niedzielę wielkanocną z Radiowym Przewodnikiem po Warmii i Mazurach wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową w okolice Jezioran, na trasie Franknowo – Żegoty – Mokradła Żegockie – Tolniki Wielkie – Wólka Szlachecka – Franknowo. Słuchaliśmy historii o sercu biskupa warmińskiego Adama Stanisława Grabowskiego oraz...

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 80.

  Dobry fotograf przyrody, to nie tylko zaznajomiony z techniką kolekcjoner ciekawych kadrów. Powinien być także dobrym przyrodnikiem i ... przede wszystkim przyzwoitym człowiekiem. Nie ma takich zdjęć, które zrekompensowałyby skrzywdzenie zwierzęcia, pozbawienie go spokoju, pokarmu, zmuszenie do porzucenie potomstwa...

 • Dzieciaki Mają Głos S01E07

  W kolejnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos gościliśmy Martynę Wacławik - specjalistkę od skoków spadochronowych. Laura Janiszewska i Oliwia Pingot ze Szkoły Podstawowej w Rusi stanęły na wysokości zadania i zadawały pytania dotyczące lotów, skoków i innych ekstremalnie niebezpiecznych sytuacji. Myślicie, ze...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: