Aktualności

Podcasty

 • Tomek Kołecki, Patryk Gosiński i Łukasz Wolski w Śmiechoskopie

  Gośćmi audycji Śmiechoskop byli: Tomek Kołecki, Patryk Gosiński i Łukasz Wolski. Odwiedzili studio Radia UWM FM pomiędzy swoimi występami w Ostródzie i Mrągowie. O swoich programach komediowych i planach na kolejne miesiące opowiadali Arkowi Jakszewiczowi. Posłuchajcie!

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 14.

  Ptaki obserwowac możemy nie tylko w lasach, na łąkach i mokradłach, ale także w mieście. Ono często jest siedliskiem niezwykle ciekawych gatunków. I o tym właśnie były kolejne Radiowe Gawędy o Przyrodzie. Posłuchajcie audycji, którą przygotowali Iwona i Wojciech Gotkiewiczowie.

 • Warming - odcinek 19.

  Aloha! Warming na Hawajach! O właściwościach masażu Lomi Lomi, ukochaniu siebie i sposobach na wyciszenie emocji w audycji Joanny Barchetto opowiadała Magdalena Miłoszewska. A gdzie w tym wszystkim Warmia? Posłuchajcie sami!

 • Wieczorynka Naukomanów S04E18

  25 grudnia 2021 roku w przestrzeń kosmiczną wystrzelone zostało cudo nauki i techniki - kosmiczny teleskop Jamesa Webba. W Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o jego konstrukcji i trwającej właśnie procedurze instalacji na orbicie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za pół roku zobaczymy pierwsze zdjęcia...

 • Postój z Nauką - 03-06.01.2022

  O pleonazmach i tautologiach opowiadaliśmy w jednym z pierwszych w tym roku Postoju z Nauką na antenie Radia UWM FM. Badacze z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podsumowali także 2021 w astronautyce i astronomii oraz przedstawili prognozy (te bardziej i mniej poważne) na najbliższe miesiące.

 • Lejdi Gada - odcinek 131.

  W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła cukierniczkę Joannę Chmarycz. Jej historia pokazuje, że pasja może przerodzić się w pomysł na biznes. O idealnych przepisach na ciasto (ale też na sukces!) opowiadała na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 41.

  Kto będzie tęsknił za słynnymi olsztyńskimi zapiekankami? Komu przyda się dieta? I dlaczego koniec 2021 roku był trudnym czasem dla Prezydenta Olsztyna? Odpowiedzi szukaliśmy w audycji Tym Żyło Miasto. Gościem Łukasza Staniszewskiego był olsztyński radny Paweł Klonowski.

 • Student Aktywnie! - odcinek 1.

  Na antenie Radia UWM FM w niedzielne wieczory opowiadamy o działalności studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W audycji Student Aktywnie usłyszycie przedstawicieli kół naukowych, ale także samych żaków. W pierwszym odcinku gościliśmy dr Martynę Kotyśko - opiekunkę Koła Naukowego Psychologii...

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 28.

  W styczniowej Kortowskiej Audycji Literackiej podsumowaliśmy rok 2021 w literaturze. Gościem Marty Wiśniewskiej była Katarzyna Guzewicz z WBP w Olsztynie, która przedstawiła subiektywny ranking najlepszych książek minionych dwunastu miesięcy. Z nowości polecaliśmy publikację: "Włodzimierz Szaranowicz. Życie z...

 • Wspomnienie stanu wojennego w Polsce

  Niedawno obchodziliśmy smutną 40 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Na antenie Radia UWM FM wspominaliśmy wydarzenia z lat 1981-1983 z Andrzejem Gierczakiem, który w tamtym czasie był członkiem "Tajnego Kolejowego Komitetu Koordynacyjnego Obszaru Północnego NSZZ Solidarność".

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 75.

  Agnieszka Kacprzyk gościła w studiu Radia UWM FM Annę Hajduczenia - instruktorkę Qigong, nauczycielkę duchową i dyplomowaną bioenergoterapeutkę. W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawiały o drodze do bycia nauczycielem.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 13.

  Zima to teoretycznie najgorszy okres dla obserwatorów przyrody i fotografów. W praktyce jednak właśnie wtedy na Warmii i Mazurach bez trudu można znaleźć miejsca, w których roi się od ptaków i polujących na nie drapieżników. Zapraszamy na kolejną odsłonę Radiowych Gawęd o Przyrodzie.

 • Olsztyn kocham, bo muszę... - odcinek 5.

  Słyszeliście o pierwszym krytym skateparku w naszym województwie? Karolina Rogóz-Namiotko odwiedziła Akademię Deskorolki OSiR Olsztyn. Instruktor Piotr Bauman pokazał jej, w jaki sposób balansować by deska słuchała się nas. Obyło się bez bolesnych upadków, co zwykle jest wpisane w tę dyscyplinę sportu.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E17

  Czym różnią się proroctwa Nostradamusa od przewidywań naukowców, np. noblisty Richarda Feynmana? W kolejnej Wieczorynce Naukomanów tłumaczył to Sławek Kulesza. Zdradził także, co czeka nas w nadchodzącym roku. Jesteście ciekawi przyszłości? Posłuchajcie audycji!

 • Stacja Dobro - odcinek 35.

  W audycji Stacja Dobro gościliśmy Urszulę Klimaszewską - wojewódzką koordynatorkę Szlachetnej Paczki. Opowiadała o codziennej pracy z rodzinami a także o projekcie Akademia Przyszłości adresowanym do dzieci i młodzieży, które szczególnie potrzebują wsparcia w nauce i codziennym życiu.

 • Lejdi Gada - odcinek 130.

  Alicja Ruczko - specjalistka od emisji głosu - od lat uczy innych jak radzić sobie z emocjami. O pracy głosem opowiadała w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie. Jeśli i Ty uwolnisz swój wewnętrzny głos, przekonasz się jaką zyskasz siłę i pewność siebie.

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 40.

  Jaki był 2021 rok dla Olsztyna i jego mieszkańców? I dlaczego kolejny będzie jeszcze trudniejszy? O najważniejszych wydarzeniach mijających miesięcy rozmawialiśmy w kolejnym odcinku audycji Tym Żyło Miasto. Gościem Łukasza Staniszewskiego był Mateusz Przyborowski z Ukiel Magazine.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 14.

  Przestępczość zorganizowana to według stereotypowej opinii zdecydowanie męska rzecz. Ale czy na pewno? Jaką rolę w działalności mafii odgrywają kobiety? Żony, matki, kochanki... Aneta Pawelczyk-Piłat gościła w studiu Radia UWM FM dr hab. Monikę Kotowską z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki UWM.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E16

  W Wieczorynce Naukomanów szukaliśmy naukowych dowodów na... istnienie Św. Mikołaja! Siwy brodacz niesie radość wszystkim, nie tylko najmłodszym. Czy nadludzkie cechy dobroczyńcy da się pogodzić z fizyką? Posłuchajcie, co na ten temat ma do powiedzenia Sławek Kulesza.

 • Postój z Nauką - 20-22.12.2021

  Czy zimą przyroda zupełnie zamiera? Nie! "Na śniegu można spotkać wiele małych organizmów!" - przekonuje prof. Stanisław Czachorowski. Opowiadał o tym w jednym z ostatnich w tym roku odcinków naszego radiowego kącika "Postój z Nauką". Co ciekawego jeszcze mieli nam do przekazania naukowcy z UWM?...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: