Aktualności

Podcasty

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 21.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Karolina Rogóz-Namiotko gościła Katarzynę Grabińską i Monikę Sobotę z Fundacji Tańca i Sztuki Artoffnia oraz Olsztyńskiego Teatru Tańca i Pracowni Pryzmat. Rozmawiały o tańcu współczesnym, języku tańca i o tym, w jaki sposób tancerz komunikuje się z widzem.

 • Ptasie Radio S01E10

  Gołębie to ptaki z pozoru mało interesujące, ale… czy wiedzieliście na przykład, że... karmią swoje młode mlekiem? Skąd wzięły się w naszych miastach? I czy wszystkie należą do tego samego gatunku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku audycji Ptasie Radio.

 • Byle do Matury - Szkoła w Chmurze

  W tym odcinku audycji Byle do Matury Ewa Ziomek rozmawiała z Julią Żarnowską – licealistką uczącą się w Szkole w Chmurze. Na antenie Radia UWM FM poruszyły temat edukacji domowej. Na czym polega? Co dzięki niej można zyskać a jakie trudności są z nią związane? Posłuchajcie!

 • Mediofon - maj 2023

  Gościem ostatniego przed wakacjami Mediofonu była reporterka TVN Katarzyna Górniak. Opowiadała o pracy ze studentami dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UWM oraz swoich zawodowych doświadczeniach. Prof. Aleksander Kiklewicz z zaprosił słuchaczy na konferencję "Wojna i tekst".

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 49.

  W kolejnym odcinku Radiowych Gawęd o Przyrodzie zastanawiali się, czy rzeczywiści powinniśmy bać się zwierząt, które postrzegane są często jako te, które zagrażają naszemu życiu. Wokół niektórych stworzeń narosły liczne legendy, które jeszcze bardziej potęgują nasz strach oraz obawy przed eksplorowaniem otaczającej...

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 111.

  Chciała być hackerką a została filozofką. Dzisiaj natomiast jest doulą. O swojej drodze do spełnienia zawodowych marzeń w audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego opowiadała Zuzanna Taraszkiewicz. Posłuchajcie rozmowy Agnieszki Kacprzyk.

 • Polski Na Wynos - S03E56-60

  Kiedy nie wypada używać zwrotu: witam? Skąd wziął się... języczek u wagi? I czym są cugle? W kolejnych odcinkach audycji Polski na Wynos opowiadała o tym Ania Makarewicz. Przypomniała też historię słowa juwenalia i tłumaczyła, czym jest impreza, biba i melanż.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E08

  Joanna Horanin obecnie mieszka w Lizbonie. Do Portugalii przeniosła się z Tajlandii. I regularnie do niej wraca. Gdy w Europie jest zima, ucieka do "Krainy Uśmiechu". Jak się żyje, pracuje i mieszka w tym egzotycznym kraju? Posłuchajcie kolejnego odcinka audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie!

 • Stacja Dobro - odcinek 94.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła przedstawicieli Stowarzyszenia "Bajka". Leszek Baranowski, Maria Baranowska i Beata Sadowska opowiadali o zaplanowanych w Olsztynie w dniach 2-3 czerwca XIV Światowych Dniach Bajki.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 47.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą kolejna odsłona wątku wędkarskiego. Tym razem Emil Andrzej Karpiński wybrał się do siedziby Olsztyńskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Z dyrektorem placówki Jarosławem Pliszką rozmawiał o tym, jak wygląda organizacja wędkarstwa w naszym kraju.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 20.

  Co kryje się pod modnym hasłem "design"? Gdzie leżą jego granice? M.in. o to w audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Ania Makarewicz pytała dr Annę Drońską z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Miss Trendi - odcinek 24.

  O promowaniu ekologii w instytucjach kultury i ekologicznych mitach oraz tym, jak internet wpływa na środowisko w najnowszym audycji audycji Miss Trendi opowiadała ekoedukatorka i blogerka Joanna Tabaka. Posłuchajcie rozmowy Joanny Nawotki!

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E15-16

  W Inkubatorze, czyli Radiowym Serwisie Naukowo-Technologicznym Damian Dąbkowski opowiadał o drewnianych tranzystorach. Nawiązywał też do corocznej Nocy Muzeów. Posłuchajcie w jaki sposób można uchronić zabytki przed zniszczeniem, aby kolejne pokolenia mogły je nadal podziwiać.

 • Ptasie Radio S01E09

  Czy w Polsce można spotkać żyjące na wolności papugi? Czym są gatunki obce, a czym – obce gatunki inwazyjne? Czy gęsiówka egipska żyje tylko w Egipcie? I dlaczego sójki uczą się polowania na raki? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka audycji Ptasie Radio!

 • Lejdi Gada - odcinek 184.

  Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, której korzenie sięgają XII wieku p.n.e. Skupia się na ciele, umyśle i duchu, szukając pomiędzy nimi zdrowego balansu. Przez swą prostotę, często stosowana jest nieświadomie. W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie opowiadała o niej Xymena Radłowska.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 48.

  Zachowanie zasobów przyrodniczych nie zawsze wymaga prowadzenia długotrwałych badań stanu środowiska czy (nierzadko mocno skomplikowanych) batalii o utworzenie takich form ochrony przyrody, jak parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty. Posłuchajcie kolejnych Radiowych Gawęd o Przyrodzie!

 • Polski Na Wynos - S03E51-55

  Co można wykonać do cna i skąd wzięło się to określenie? Czym są skrupuły? Jaka jest historia słowa marcepan? I czy myśliwy ma coś wspólnego z myśleniem? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie audycji Polski na Wynos! Dowiecie się z niej także tego, że nazwę gry "papier, kamień, nożyce" można zapisać aż na......

 • Wieczorynka Naukomanów S05E34

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o jednym z najdziwniejszych zjawisk fizycznych, będącym manifestacją idealnego kolektywizmu w nieidealnej rzeczywistości. O czym mowa? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 4-18.05.2023

  Jakie są cechy dobrego wykładu? Czym są i dlaczego zmieniają się stopy procentowe? Jak powstają ekscytony? M.in. o tym w majowych Postojach z Nauką opowiadali nasi eksperci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mogliśmy też dowiedzieć się sporo o jadalnych roślinach, które rosną na łące i w lesie.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E07

  Katarzyna Leluw mieszka w Portugalii, a konkretnie na samym południu tego kraju - w rejonie Algarve w małym miasteczku w dawnej osadzie rybackiej, która nazywa się Ferragudo. Miejsce to wypatrzyła sobie... lecąc samolotem. Jak jej się tam żyje? Posłuchajcie audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: