Aktualności

Podcasty

 • Stacja Dobro - odcinek 93.

  W audycji Stacja Dobro przybliżaliśmy działania rzecznika praw osób starszych i Regionalnej Strefy Pomocy. Aneta Pawelczyk-Piłat gościła w studiu Radia UWM FM Anetę Fabisiak-Hill z Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Poruszyły problem samotności i przemocy wobec seniorów i seniorek.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 19.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują rozmawialiśmy o makdonaldyzacji sztuki. To termin, który podkreśla, że dzieła powstają szybko, sprawnie i za niewielkie pieniądze. Czy galerie zaczynają już przypominać bar szybkiej obsługi? Posłuchajcie naszej radiowej dyskusji!

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 46.

  A może by tak... rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Świetnie się składa, bo w kolejnym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński zabrał nas właśnie do województwa podkarpackiego. Przedstawiał walory turystyczne i smaki tej części naszego kraju. Posłuchajcie!

 • Ptasie Radio S01E08

  Kolejny odcinek audycji Ptasie Radio poświęcony był ptakom, które swoje gniazda budują w maju. Który z nich śpiewa przed deszczem? Który jesienią odlatuje do Indii? Czy istnieją biało-czerwone gile i jak poradzić sobie z inwazją szpaków w ogrodzie? To tylko niektóre ciekawostki, które przedstawiła Zosia Malinowska.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 47.

  28 kwietnia odszedł od nas Mirek Kobeszko - biebrzańska legenda, jeden z najlepszych płetwonurków w Polsce, znawca Doliny, a zwłaszcza rzeki, operator podwodnych filmów przyrodniczych, a przede wszystkim dobry i niezmiernie ciekawy człowiek. Wspominaliśmy go w Radiowych Gawędach o Przyrodzie.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 110.

  Cudze chwalicie, swego nie znacie... O pięknie naszego regionu - miejscach, które warto odwiedzić oraz historii, którą trzeba poznać - w audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego opowiadała przewodniczka po Warmii i Mazurach Magda Malinowska. Posłuchajcie kolejnej inspirującej rozmowy Agi Kacprzyk.

 • Polski Na Wynos - S03E46-50

  Jak nazywa się osoba, która uprawia nordic walking? Może... "kijanka"? I skąd wzięła się hulajnoga? Co oznaczają wyrażenia: "Pal licho!" oraz "Fora ze dwora!" i jaka jest ich historia? Posłuchajcie, co na ten temat w audycji Polski na Wynos mówiła Ania Makarewicz. Tłumaczyła także kim...

 • Wieczorynka Naukomanów S05E33

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza tłumaczył skąd się bierze masa. Czy masa grawitacyjna jest taka sama jak inercyjna? I ile wspólnego z masą mają: bozon Higgsa i grawiton? I czym właściwie są? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E06

  Natalia i Jędrzej mieszkają i pracują w Czarnogórze. Prowadzą tam biuro podróży i oprowadzają turystów po tym pięknym niewielkim kraju. Karolinie Rogóz-Namiotko opowiedzieli o tym, co ich tam zatrzymało oraz za czym tęsknią. Posłuchajcie audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie.

 • Stacja Dobro - odcinek 92.

  Przedstawiciele olsztyńskiej fundacji Wolne Miejsce pomagali w kwietniu mieszkańcom Kijowa i Lwowa. O swojej wizycie w Ukrainie Miron Wierzchowski oraz Iza Zawojska opowiedzieli Anecie Pawelczyk-Piłat w kolejnym odcinku audycji Stacja Dobro. Posłuchajcie!

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E14

  Jak zadbać o środowisko przygotowując się do grillowania w plenerze? O "drugim życiu fusów z kawy" i tym, jaki nawóz stosować pod nasze uprawy w kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego opowiadał Damian Dąbkowski. Posłuchajcie!

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 18.

  Piękno - niebezpieczny ideał czy jedynie przeciwieństwo brzydoty? Czy możliwe jest zdefiniowanie tych pojęć? Do czego brzydota jest nam w życiu potrzebna? Jaką rolę odgrywa w sztuce? Na te pytania starały się odpowiedzieć w studiu Radia UWM FM Magdalena Dudzik i Ania Makarewicz.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 45.

  Choć majówka już za nami, to warto już teraz zaplanować kolejny w tym roku dłuższy weekend. Emil Andrzej Karpiński w audycji Gdzie Nogi Poniosą przedstawił kilka propozycji takiego wypoczynku. Zdradził także... jak "zhackować" system tanich podróży. Jesteście ciekawi? Posłuchajcie!

 • Czesław Mozil w Śmiechoskopie

  Gościem audycji Śmiechoskop był Czesław Mozil - grajek, aktor dubbingowy, "Pan z telewizji" a ostatnio też stand-uper. Co go śmieszy a co wzrusza? Dlaczego przestaje wierzyć w gatunek ludzki? Posłuchajcie o co jeszcze swojego gościa zapytał Arkadiusz Jaksa Jakszewicz!

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 44.

  W majowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej o swojej nowej książce "Podróż do kieszeni" opowiadała Michalina Janyszek. Marta Wiśniewska spotkała się także z Waldemarem Kontewiczem - poetą, prozaikiem i tłumaczem, który od ponad 30 lat mieszka i tworzy w Kanadzie.

 • Ptasie Radio S01E07

  W audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska opowiadała tym razem o sowach. Jak nasi przodkowie interpretowali głosy tych ptaków? Czy wszystkie sowy polują w nocy? Co możemy zrobić, żeby je chronić? I gdzie najłatwiej jej znaleźć? Posłuchajcie!

 • Poznajmy Się! - Gabriela Żołądek

  Gościem audycji Poznajmy Się! była Gabriela Żołądek - studentka Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członkini Studia Wokalnego UWM a także finalistka tegorocznej edycji konkursu Ajdol Kortowiady. Posłuchajcie, jak godzi wszystkie swoje pasje z nauką.

 • Poznaj Kopernika S01E03

  W kolejnym odcinku audycji Poznaj Kopernika rozmawialiśmy o tym, dlaczego wybitny astronom studiował medycynę i kogo leczył? Tłumaczyliśmy także w jaki sposób naukowcy odtwarzali wygląd Kopernika i czy ten wizerunek pokrywa się z tym, który znamy z obrazów. A naszą ekspertką była prof. Anna Pytasz-Kołodziejczyk z...

 • Lejdi Gada - odcinek 183.

  W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła promotorkę sztuki - Ewę Czułowską. Rozmawiały o sztuce, o zasadach ekspozycji i o pracy kuratora wystaw. Czy sztuka to coś na czym można zarobić? A jeśli tak, to... jak to robić? Posłuchajcie!

 • Polski Na Wynos - S03E41-45

  W pierwszych dniach maja w audycji Polski na Wynos Ania Makarewicz zaserwowała nam ciekawostki językowe związane z nazwą tego miesiąca, ale też z... grillowaniem, maturą (czyli egzaminem dojrzałości) i konstytucją. Przypomniała też historię słów: przedrzeźnianie i dokuczanie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: