Aktualności

Podcasty

 • Stacja Dobro - odcinek 34.

  Gościem audycji Stacja Dobro był Mateusz Dampc - Rzecznik ds. Równości Szans na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Opowiadał o pomysłach uczelni na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet a także kosztach jakie ponosimy nie reagując na przemoc i agresję.

 • Lejdi Gada - odcinek 129.

  Marta Niedźwiedź od kilkunastu lat pracuje z dziećmi. Zaczynała jako nauczycielka języka angielskiego w przedszkolu. O cudownym miejscu, które stworzyła z myślą o najmłodszych, opowiedziała Karolinie Rogóz-Namiotko w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie. Posłuchajcie!

 • Wigilia dla samotnych w Olsztynie

  Zbliżające się święta to czas pojednania i spotkań z najbliższymi. Niestety nie każdy będzie miał z kim zasiąść do wigilijnego stołu. Olsztyńska fundacja Wolne Miejsce stworzona została właśnie z myślą o takich osobach. Łączy wolontariuszy o dobrych sercach. O czym w naszym studiu opowiadali: Monika Dreger i Piotr...

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 39.

  Czy Olsztyn jest miastem tolerancyjnym i otwartym na inność? Dlaczego radni stolicy regionu podnieśli wynagrodzenia swoje i Prezydenta w złym momencie? I ile właściwie powinni zarabiać? W audycji Tym Żyło Miasto rozmawiali o tym Łukasz Staniszewski i jego gość - olsztyński społecznik Andrzej Poterała.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 13.

  Filmy kryminalne, których głównymi bohaterami są przestępcy od lat biją rekordy oglądalności. Co nas fascynuje w tym mrocznym świecie i w jaki sposób tworzone są postacie czarnych charakterów? W studiu Radia UWM FM opowiadał o tym Daniel Piotrowski ze Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii "Vestigium".

 • Miss Trendi - odcinek 7.

  Gościem kolejnego odcinka audycji Miss Trendi był Szymon Stasiewicz - właściciel firmy specjalizującej się w tlenoterapii, terapii mikrokrążenia oraz priobiotykoterapii. Na czym polegają te zabiegi? Na co wpływają? M.in. o to pytała Joanna Nawotka. Posłuchajcie!

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 12.

  Wilki. Mistyczne stworzenia niestrudzenie przemierzające polskie lasy. Choć często przedstawiane są jako krwiożercze potwory, to w rzeczywiści takimi nie są i nigdy nimi nie były. To zwierzęta bardzo inteligentne i zorganizowane, wyposażone przez naturę w szereg doskonałych zmysłów, które pozwalają im przetrwać.

 • Recepta na Reportaż: Zmarli uczą żywych - akt donacji mojej mamy

  Czy lubimy rozmawiać o śmierci? Albo o tym, co stanie się z naszym ciałem, gdy nie będziemy mieli już na to wpływu? "Zmarli uczą żywych - akt donacji mojej mamy" to reportaż przygotowany przez Agnieszkę Wójcik. Prezentowaliśmy go w kolejnym odcinku audycji Recepta na Reportaż.

 • Postój z Nauką - 13-16.12.2021

  O ukrytych "domownikach", czyli o tym, że w naszych mieszkaniach nigdy nie jesteśmy sami, ale też o... wyjątkowości zera i grzeczności językowej opowiadali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E15

  Głęboki Odwiert Kolski (SG-3) przez długie lata był najgłębszym dziełem rąk ludzkich. Po co go wykonano? Co zamierzano osiągnąć? M.in. na te pytania w kolejnym odcinku audycji Wieczorynka Naukomanów odpowiadał Sławek Kulesza. Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 33.

  W audycji Stacja Dobro opowiadaliśmy o działaniach stowarzyszenia Dajmy Szanse. Obejmuje ono specjalistycznym wsparciem osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich rodziny. Aneta Pawelczyk-Piłat gościła w studiu Radia UWM FM Alicję Łabanowską. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Lejdi Gada - odcinek 128.

  W kolejnym odcinku audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła Magdalenę Kiluk - specjalistę od neurografiki. To rodzaj estetycznego coachingu, który pozwala nam odkryć swoje zasoby oraz potrzeby. W ten sposób możemy też wymalować swoje marzenia.

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 38.

  Słyszeliście o krążącym nad Olsztynem dronie antysmogowym? Bo o zakonnicy, która rozbiła auto prowadząc pod wpływem alkoholu pewnie tak? A czy w stolicy regionu czuć już święta? Odpowiedzi szukaliśmy w audycji Tym Żyło Miasto. Łukasz Staniszewski gościł w studiu Radia UWM FM Jolantę Wiszniewską.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 12.

  Znacie historię Elizabeth Short - ofiary brutalnego i do dziś niewyjaśnionego morderstwa z 1947 roku? O "Czarnej Dalii" w studiu Radia UWM FM opowiadała Karina Pawelec ze Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii „Vestigium”.

 • Byle Do Matury - odcinek 10.

  W kolejnym odcinku audycji Byle Do Matury rozmawialiśmy o tym, jak wygląda edukacja w Austrii. Mateusz Jabłoński do dyskusji zaprosił Dimanę Popovą - uczennicę Akademii Biznesu w Wiedniu. Czym różni się ona od normalnej szkoły? W jaki sposób przygotowuje młodych ludzi do zakładania własnych firm? Posłuchajcie!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 74.

  Agnieszka Kacprzyk ponownie gościła w studiu Radia UWM FM Angelę Rzymską, która zajmuje się pracą z szeroko rozumianym stresem. Jego odblokowanie pozwala na powrót do naturalnej równowagi organizmu w różnych aspektach. W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego wyjaśnialiśmy czym jest kinezjologia.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 11.

  Czatownia, zasiadka, podchód. Trzy (iż aż trzy) sposoby fotografii zwierzaków. I o nich właśnie w kolejnym odcinku Radiowych Gawęd o Przyrodzie w Radiu UWM FM opowiadali: Iwona Gotkiewicz i Wojciech Gotkiewicz. Poznajcie ich tajemnice pracy blisko natury.

 • Warming - odcinek 18.

  Joanna Barchetto odwiedziła dom Letycji Pietraszewskiej, w którym rozpoczęły się już świąteczne przygotowania. W kolejnym warmińskim przewodniku kulinarnym mogliście poznać przepis na barszcz z zakwaszanych buraków, kulebiak i zupę jabłkową z makaronem naleśnikowym. Smacznego!

 • Postój z Nauką - 06-09.12.2021

  O obchodzonym 11 grudnia Dniu Chruścika, ale też ksenobotach (czyli robotach z żywych komórek) i kometach opowiadali w tym tygodniu w naszym Postoju z Nauką badacze z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nie zapomnieliśmy także o kolejnych ciekawostkach językowych.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E14

  W Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o zanieczyszczeniu powietrza. Sławek Kulesza wspominał Wielki Londyński Smog, który w dniach od 5 do 9 grudnia 1952 roku sparaliżował życie w brytyjskiej metropolii i doprowadził do zgonu co najmniej 4000 osób, a u dziesiątków tysięcy innych wywołał różne schorzenia dróg...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: