Aktualności

Podcasty

 • Recepta na Reportaż - Kto To Wygra

  W listopadowym odcinku audycji Recepta na Reportaż studenci z Radiowego Koła Naukowego "Eter" mieli okazję porozmawiać z Marią Deptułą - autorką reportażu "Kto to wygra". W ciekawy sposób przedstawia on grę w pokera - z perspektywy zawodowca, który bierze udział w międzynarodowych turniejach.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 10.

  Yakuza jest jedną z najsłynniejszych organizacji przestępczych na świecie. Jej wielowiekowa tradycja związana z kulturą Japonii obrosła licznymi mitami i legendami, przenikającymi nawet do zachodniej kultury, sztuki czy kina. Ile w nich prawdy? Posłuchajcie rozmowy z Danielem Piotrowskim.

 • Miss Trendi - odcinek 6.

  Czym charakteryzuje się budynek w standardzie pasywnym? Jaka jest jego historia? Jaki wpływ na środowisko ma budownictwo pasywne? M.in. na te pytania odpowiadaliśmy w kolejnym odcinku audycji Miss Trendi. Joanna Nawotka gościła w studiu Radia UWM FM specjalistę w tym zakresie - Jacka Roćko.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 10.

  Polskie bizony - żubry. Wspaniałe zwierzęta przemierzające przede wszystkim wschodnie ostępy Polski. To o nich właśnie były kolejne Radiowe Gawędy o Przyrodzie. Iwona i Wojciech Gotkiewiczowie wspominali swoje spotkania z tym największym ssakiem lądowym w Europie.

 • Postój z Nauką - 15-18.11.2021

  Co mrówki mogą powiedzieć o ewolucji ludzkiego mózgu? Czym są kosmiczne śmieci i cząstki Majorany? I dlaczego jedym z trudniejszych przypadków jest dopełniacz? To pytania na które w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM odpowiadali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E11

  W Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o lotach suborbitalnych i kosmicznej turystyce organizowanej przez prywatne firmy oraz tych, których stać na takie wyprawy. Czy istnieje na nie zapotrzebowanie, czy może jest to raczej fanaberia bogaczy? Posłuchajcie rozważań Sławka Kuleszy.

 • Stacja Dobro - odcinek 29.

  W kolejnym odcinku audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła założycielkę fundacji Skrzydła Anioła - Małgorzatę Giżyńską. Posłuchajcie o małych i wielkich cudach, które dzieją się wokół nas, gdy niesiemy pomoc innym - zwłaszcza zaś w chwilach, w których zmagamy się z problemami zdrowotnymi czy duchowymi.

 • Lejdi Gada - odcinek 124.

  W kolejnym odcinku audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła Joannę Murzyn - założycielkę facebookowej grupy Pozytywne Mamuśki Olsztyn. Jej internetowe relacje z czasem przerodziły się w realne znajomości. Czym zajmują się dziś "Pozytywki"? Posłuchajcie!

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 34.

  O wypadkach na olsztyńskich drogach i włamaniu na konto Twitterowe Prezydenta Olsztyna rozmawialiśmy w kolejnym odcinku audycji Tym Żyło Miasto. Na jakie tematy jeszcze zwrócili uwagę nasi komentatorzy? Posłuchajcie! Gościem Łukasza Staniszewskiego był Cezary Kapłon z portalu Olsztyn.com.pl.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 9.

  Jak trudne i wymagające szczególnej empatii są rozmowy, które przeprowadzają operatorzy numeru alarmowego 112? Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiała o tym z Justyną Gontarz - absolwentką pedagogiki i członkinią Koła Naukowego Suicydologii działającego na Wydziale Prawa i Administracji UWM.

 • Byle Do Matury - odcinek 8.

  W kolejnym odcinku audycji Byle Do Matury Mateusz Jabłoński rozmawiał z Katarzyną Koplin, która w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i języka hiszpańskiego. Jak przygotowuje się do swojej pracy i czym kieruje w kontakcie z uczniami?

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 72.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego kilka porad dotyczących rozwoju osobistego. Agnieszka Kacprzyk ponownie gościła w studiu Radia UWM FM Iwkę Trznadel - masażystkę, fizjoterapeutkę a także instruktorkę pilates, gimnastyki korekcyjnej, aerial jogi, jogi twarzy i treningu funkcjonalnego.

 • Warming - odcinek 17.

  W listopadowym Warmingu Joanna Barchetto radziła, jak zadbać o zdrowie, gdy za oknem zimno i wieje. Z tym pytaniem odwiedziła Ciocię Basię z Wypiekami. Z audycji dowiecie się, jak przygotować rozgrzewające napary, zupę mocy według pięciu przemian a także poznacie przepis na tradycyjny piernik dojrzewający.

 • Postój z Nauką - 8-11.11.2021

  Kiedy dokładnie Polska odzyskała niepodległość i dlaczego 11 listopada jest tylko datą symboliczną? Pamiętaliście, że w tym tygodniu obchodziliśmy także... dzień jeża? Co wiemy o tych kolczastych ssakach? A czym jest księżycowa tęcza? Odpowiedzi szukaliśmy na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 28.

  W kolejnym odcinku audycji Stacja Dobro w naszym studiu gościliśmy przedstawicielki Fundacji Tutum - Dorotę Podgórską-Dudko oraz Bogusławę Budną. Opowiadały o swoich działaniach, które opierają się o spotkania z ludźmi i tworzenie przestrzeni, w której czują się swobodnie i bezpiecznie.

 • Lejdi Gada - odcinek 123.

  Karolina Rogóz-Namiotko gościła w naszym radiowym studiu "matkę wiedźmę kiźliniuchę", czyli Alicję Tomaszewską z grupy artystycznej Wiedźmuchy. Dziewczyny biorą udział w wielu akcjach charytatywnych, wspierają i rozśmieszają lokalną społeczność namawiając do badań profilaktycznych.

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 33.

  O inwestycjach realizowanych w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (także tych, które zabierają miejsca parkingowe) i tym, dlaczego i jak wielka krajowa polityka wkrada się w działalność samorządów rozmawialiśmy w audycji Tym Żyło Miasto. A naszym gościem był Robert Szewczyk.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 8.

  W jakim stopniu problem samobójstw dotyczy osób starszych? Odpowiedzi na to pytanie szukała Aneta Pawelczyk-Piłat. W naszym radiowym studiu gościła Olgę Michalik - prezes Koła Naukowego Suicydologii działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 26.

  W listopadowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej Marta Wiśniewska spotkała się z poetą Piotrem Burczykiem, który właśnie wydał najnowszy tomik poezji "Teraz". Rozmawiała także z laureatami Nagrody Literackiej Warmii i Mazur "Wawrzyn" 2020. Nie zabrakło również recenzji nowości książkowej.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 9.

  Każdy z nas widział kiedyś żurawie. Na polach, łąkach, w podmokłych lasach, czy po prostu na niebie. Noclegowiska tych ptaków, to jednak zupełnie inna liga przyrodniczych obserwacji. To obcowanie z nimi niemalże na wyciągnięcie ręki - w półmroku, w wilgotnych trzcinowiskach.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: