Aktualności

Podcasty

  • (nie) mów mi jak mam żyć S03E01-05

    Jak najlepiej wykorzystać energię marca i przygotować się do wiosny? Co zrobić, by teściowa nie odezwała się do Was nigdy więcej? Które potrawy znikają ze stołu najszybciej? I... dlaczego dziewczyny są super? W audycji (nie) mów mi jak mam żyć z takimi pytaniami zmierzyli się w tym tygodniu nasi radiowi eksperci....

  • Polski Na Wynos - S05E01-05

    Wystartował piąty sezon audycji Polski na Wynos! Nowy miesiąc Ania Makarewicz rozpoczęła od prezentacji ciekawostek na temat takich słów, jak: chustka, rzeżucha, dogmat, doktryna czy słońce. Tłumaczyła też skąd wzięło się i co oznacza związek frazeologiczny: trząść się jak osika. Posłuchajcie!

  • Postój z Nauką - 4-7.03.2024

    W kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM mogliście usłyszeć m.in. o monopolach magnetycznych, podbojach kosmosu przez kolejne misje oraz raporcie „Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia”. Mgr inż. Jagoda Czajkowska opowiadała także o borsukach. Posłuchajcie!

  • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E49

    Maria Kusińska mieszka na największej greckiej wyspie - Krecie. To miejsce, w którym przez 360 dni w roku świeci Słońce, a gdy temperatura spada do 20 stopni C, miejscowi ubierają... kurtki puchowe. Jak się tam mieszka i żyje? I czy... liczy się czas? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko!

  • Mity o Języku - odcinek 4.

    Jak często popełniamy błędy stylistyczne? I czym właściwie jest taki błąd? W kolejnych Mitach o Języku wyjaśniała to prof. Mariola Wołk z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM w Olsztynie. Przekonywała też, że dużą rolę w kształtowaniu naszego stylu pisania czy mówienia odgrywa język mediów czy polityków.

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 79.

    W audycji Gdzie Nogi Poniosą mogliście wysłuchać relacji z największych targów wędkarskich w Polsce - poznańskiej Rybomanii. Emil Andrzej Karpiński postanowił sprawdzić, czym dla wędkarzy jest ich pasja oraz jakie są obecnie trendy w turystycznych wyjazdach wędkarskich. Nie zabrakło również pytań trudnych....

  • W Gdańsku znów biło serce gamingu

    W dniach 28-29 lutego odbyła się druga edycja konferencji DevGAMM Gdańsk. Stolica Pomorza przez dwa dni była miejscem spotkań niezależnych twórców gier z krajów bałtyckich. Prelekcje, stoiska gamingowe, wydarzenia specjalne... To prawdziwe święto dla indie developerów.

  • Lejdi Gada - odcinek 220.

    Iwona Bolińska-Walendzik zaprosiła nas do pracowni starych technik drukarskich w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie opowiadała o niezwykłej pracy drukarza i grafika oraz o warsztatach, na których tworzy niezwykłe rzeczy. Posłuchajcie!

  • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Rogiedle - Samborek - Piotrowo - Wilczkowo (odcinek 5.)

    W kolejnym odcinku Radiowego Przewodnika po Warmii i Mazurach z Magdaleną Malinowską wyruszyliśmy na około piętnastokilometrową wycieczkę pieszą na trasie Rogiedle – Samborek – Piotrowo – Wilczkowo.

  • Wieczorynka Naukomanów S06E13

    W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o tzw. Efekcie Dopplera. Zjawisko to dotyczy zmiany długości fali (oraz jej częstotliwości) wskutek względnego ruchu źródła i obserwatora. W jakie kłopoty wpadł Christian Doppler głosząc nową ideę, która mogła zagrażać dotychczasowemu porządkowi naukowemu? Jesteście...

  • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 51.

    Kortowska Audycja Literacka to przestrzeń do spotkań z inspirującymi ludźmi. W jej marcowym odcinku mogliśmy wysłuchać rozmowy Marty Wróblewskiej z Agnieszką Pajączkowską, która opowiadała o swojej najnowszej książce "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii".

  • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 77.

    Wiosna, to powracające ptaki i wschodzące rośliny. Ale wiosna to także czas przebudzenia płazów. Wszyscy znamy żaby, spotykane w trakcie nadwodnych wędrówek i ropuchy, na które natrafiamy podczas prac ogródkowych. Gromada rodzimych płazów to także inne gatunki, o których często nie mamy pojęcia.

  • Dzieciaki Mają Głos S01E05

    W kolejnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos Maria Trusiak i Lena Dowiedczyk zadawały pytania projektantce Barbarze Cały, która tworzy swoje kreacje na szydełku. Jej suknie podziwiano na wybiegach w Rzymie, Paryżu, Mediolanie i Dubaju. Znacie powiedzenie "po nitce do kłębka"?

  • (nie) mów mi jak mam żyć S02E121-125

    Co bylibyście w stanie zrobić za pieniądze? Które z miejsc publicznych jest najlepsze do spania? Jakim dinozaurem chcielibyście być? I czy da się lubić... Eurowizję? Z takimi pytaniami mierzyli się w tym tygodniu eksperci Radia UWM FM. W audycji (nie) mów mi jak mam żyć Żaneta Kulawczyk szukała także najlepszego...

  • Polski Na Wynos - S04E127-131

    Oszczędzanie to... pestka? Na to pytanie Wam nie odpowiemy. Ale w audycji Polski na Wynos Ania Makarewicz przybliżyła językową historię tych słów. Opowiadała też o didaskaliach, zalotach i zalotce oraz... marcu, w którym - jak dobrze wiemy - jest jak w garncu. Posłuchajcie!

  • Postój z Nauką - 26-29.02.2024

    O komercjalizacji kosmosu, paradoksie cyfryzacji oraz filmie "Saltburn" opowiadali w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dr Katarzyna Andruszkiewicz tłumaczyła także jaka jest różnica między marketingiem a merchandisingiem.

  • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E48

    Basia Ziołkowska mieszka w Nigerii. To kraj, który jest największym producentem filmów fabularnych na świecie zaraz po Indiach. Wyprzedza nawet... USA! W wytwórniach filmowych w Lagos - zwanych potocznie Nollywoodem - powstaje około 1200 produkcji rocznie. O czym mogliście usłyszeć w audycji Lejdi Gada, czyli...

  • Stacja Dobro - odcinek 124.

    W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiała z Aleksandrą Szczygieł i Amelią Matusiak z Fundacji Impuls. Mogliśmy poznać szczegóły dotyczące projektu change:academy, który rusza już 11 marca i adresowany jest do 1000 młodych ludzi w całej Polsce.

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 78.

    Jaki wpływ na turystykę będą miały zmiany klimatyczne i czy wszystko w tej kwestii rysuje się w ciemnych barwach? Jak powstają nowe lądy? Które miejsca zmieniły swoją nazwę z powodów marketingowych? W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński poruszył wątki związane ze zmianami na mapach świata....

  • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E47-48

    Dlaczego jazda pociągiem może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona? Odpowiedź znajdziecie w audycji Inkubator. Damian Dąbkowski opowiadał o wynalazku poprawiającym funkcjonowanie osób cierpiących na tę chorobę, ale też wskazywał jakie powinny być ich nawyki żywieniowe.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: