Po dłuższej przerwie Śmiechoskop znów nadaje na 95,9 fm! Gośćmi pierwszego odcinka byli: Robert Kasprzycki i jego muzyczny kompan Max Szelęgiewicz. Co ich śmieszy? Ile ich koncerty mają wspólnego ze stand-up'em? Posłuchajcie o co jeszcze zapytał Arkadiusz "Jaksa" Jakszewicz.
Anna Mielniczek jest projektantką mody. Szyje ubrania i galanterię. Jej nową kolekcję mogliśmy podziwiać kilka tygodni temu w Kuźni Społecznej. We współpracy z olsztyńską malarką Edą Yukov, stworzyły serię ubrań opatrzone jej obrazami. Jak powstają jej projekty i czym są inspirowane? Posłuchajcie!
Czy namolne bywają... mole (np. te książkowe)? Czym zasłynęła bananowa młodzież? Dlaczego mówimy, że ktoś jest krótkowidzem a nie... bliskowidzem? I skąd w języku wzięła się... cienka czerwona linia? W audycji Polski na Wynos opowiadała o tym Ania Makarewicz. Wspominała też o brzytwie i golibrodzie.
W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o cząstce - błędnym rycerzu fizyki cząstek elementarnych, nad którą Wolfgang Pauli ubolewał, że powołano ją do życia, lecz nie dano możliwości weryfikacji doświadczalnej. Bohaterem audycji był neutronik - malutki neutron lub po prostu neutrino.
Po co nam płeć? Czym jest foodscaping? Czy przyjaźń może być negatywna? M.in. o tym na antenie Radia UWM FM opowiadali wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W naszych Postojach z Nauką mogliście także posłuchać o... kosmitach, filmie "Aftersun" oraz programie pierwsze mieszkanie.
W audycji Stacja Dobro opowiadaliśmy o zbliżającej się drugiej edycji Targów Aktywizacji Społeczno-Zawodowej "Kierunek Przyszłość", które odbędą się 22 kwietnia. Aneta Pawelczyk-Piłat gościła w studiu Radia UWM FM Annę Dec-Kwiatkowską i Agnieszkę Skindel-Bieńkowską z Zespołu Placówek Edukacyjnych w...
W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński przyjrzał się lotniczym rekordom. Ile trwa najkrótszy lot? W którym kierunku leci się szybciej? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie podcastu! W sekcji wiadomości z rynku turystycznego dowiecie się także, jak będą wyglądały nasze podróże... za 50 lat.
Jak wyceniać dzieła sztuki, by nie psuć rynku, ale też nie zaniżać wartości? Dlaczego jedni sprzedają swoje prace za 50 a inni za kilka tysięcy złotych? I czy... ze sztuki da się wyżyć? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko z Magdaleną Dudzik i Tomaszem Woźniakiem.
Ile litrów farby potrzeba do pomalowania mieszkania, a ile do pomalowania samolotu pasażerskiego? W kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego Damian Dąbkowski opowiadał o ultralekkich farbach do malowania i ich ekologicznym pochodzeniu.
W audycji Byle do Matury Ewa Ziomek gościła Dorotę Marczak - nauczycielkę oraz coacha edukacyjnego. W studiu Radia UWM FM rozmawiały m.in. o tym, jak zaplanować ostatnie chwile przed maturą i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli szukacie otuchy przed egzaminem, koniecznie posłuchajcie!
Ten odcinek audycji Ptasie Radio poświęcony był ptakom, których na pierwszy rzut oka nikt nie podejrzewałby o bycie drapieżnikami. Nie mają ani zakrzywionych dziobów, ani ogromnych pazurów, a mimo to przejawiają zabójcze skłonności. Jeden z nich chwyta dziennie nawet dwadzieścia tysięcy ofiar.
Czym jest rozwój? Dlaczego warto trenować uważność i współczucie? Na ile sposobów możemy szukać straconego ego? O tym Agnieszka Kacprzyk rozmawiała z Markiem Kozłowskim w... audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego. Posłuchajcie kolejnej inspirującej opowieści!
O kulisach i kuluarach, maruderach i marudzeniu, zmartwieniach oraz marzeniu ściętej głowy w audycji Polski na Wynos opowiadała Ania Makarewicz. Marzyć można też o tym, żebyśmy poprawnie posługiwali się językiem ojczystym. Dlatego warto posłuchać skąd biorą się słowa i jak ich używać.
W Wieczorynce Naukomanów gościliśmy Martę Szyszko z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Z gospodarzem audycji Sławkiem Kuleszą rozmawiała o teoriach wieloświatów. Jesteście ciekawi czy można je pogodzić ze zdrowym rozsądkiem? Posłuchajcie!
Dominika Majewska to kobieta wielu talentów. Z wykształcenia - doktor biologii. Z zamiłowania - instruktorka burleski. Jest również coachem i specjalistką od ustawień systemowych. Pomaga innym odnaleźć swoją drogę. A jak odnalazła własną ścieżkę? Posłuchajcie audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie!
Krew jest jednym z najcenniejszych darów jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. W audycji Stacja Dobro gościliśmy: Dorotę Chrobak (redaktor prowadzącą portalu kampanię społeczne.pl, dr Grażynę Kulę (dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie) oraz krwiodawczynię Joannę Szczucką.
W świątecznym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński wraz z Ewą Głowacką zabrali nas w podróż po świecie. Opowiadali o tych bardziej i mniej znanych zwyczajach wielkanocnych. Czy jajko pojawia się na każdym stole? I dlaczego króliki nie są wszędzie mile widziane? Posłuchajcie!
W audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość rozmawialiśmy o bohaterskim życiu i służbie Gracjana Klaudiusza Fróga (pseudonim "Szczerbiec") - Dowódcy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patrona 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W najnowszym Inkubatorze, czyli Radiowym Serwisie Naukowo-Technologicznym, Damian Dąbkowski przedstawiał innowacyjne metody ogrzewania domów. Opowiadał m.in. o elektrycznych tapetach na ściany i ich pozytywnym wpływie na nasze zdrowie.
W audycji Ptasie Radio ciąg dalszy opowieści o ptakach szponiastych. Tym razem jej bohaterami byli między innymi: kobuz, błotniaki i kanie. Zosia Malinowska opowiadała także o bojowych pisklętach, obrzędach naszych przodków oraz... ptaku, który nosi spodnie. Posłuchajcie!