Aktualności

Podcasty

 • Co śmieszy Roberta Kasprzyckiego?

  Po dłuższej przerwie Śmiechoskop znów nadaje na 95,9 fm! Gośćmi pierwszego odcinka byli: Robert Kasprzycki i jego muzyczny kompan Max Szelęgiewicz. Co ich śmieszy? Ile ich koncerty mają wspólnego ze stand-up'em? Posłuchajcie o co jeszcze zapytał Arkadiusz "Jaksa" Jakszewicz.

 • Lejdi Gada - odcinek 182.

  Anna Mielniczek jest projektantką mody. Szyje ubrania i galanterię. Jej nową kolekcję mogliśmy podziwiać kilka tygodni temu w Kuźni Społecznej. We współpracy z olsztyńską malarką Edą Yukov, stworzyły serię ubrań opatrzone jej obrazami. Jak powstają jej projekty i czym są inspirowane? Posłuchajcie!

 • Polski Na Wynos - S03E31-35

  Czy namolne bywają... mole (np. te książkowe)? Czym zasłynęła bananowa młodzież? Dlaczego mówimy, że ktoś jest krótkowidzem a nie... bliskowidzem? I skąd w języku wzięła się... cienka czerwona linia? W audycji Polski na Wynos opowiadała o tym Ania Makarewicz. Wspominała też o brzytwie i golibrodzie.

 • Wieczorynka Naukomanów S05E30

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o cząstce - błędnym rycerzu fizyki cząstek elementarnych, nad którą Wolfgang Pauli ubolewał, że powołano ją do życia, lecz nie dano możliwości weryfikacji doświadczalnej. Bohaterem audycji był neutronik - malutki neutron lub po prostu neutrino.

 • Postój z Nauką - 11-20.04.2023

  Po co nam płeć? Czym jest foodscaping? Czy przyjaźń może być negatywna? M.in. o tym na antenie Radia UWM FM opowiadali wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W naszych Postojach z Nauką mogliście także posłuchać o... kosmitach, filmie "Aftersun" oraz programie pierwsze mieszkanie.

 • Stacja Dobro - odcinek 89.

  W audycji Stacja Dobro opowiadaliśmy o zbliżającej się drugiej edycji Targów Aktywizacji Społeczno-Zawodowej "Kierunek Przyszłość", które odbędą się 22 kwietnia. Aneta Pawelczyk-Piłat gościła w studiu Radia UWM FM Annę Dec-Kwiatkowską i Agnieszkę Skindel-Bieńkowską z Zespołu Placówek Edukacyjnych w...

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 42.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński przyjrzał się lotniczym rekordom. Ile trwa najkrótszy lot? W którym kierunku leci się szybciej? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie podcastu! W sekcji wiadomości z rynku turystycznego dowiecie się także, jak będą wyglądały nasze podróże... za 50 lat.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 15.

  Jak wyceniać dzieła sztuki, by nie psuć rynku, ale też nie zaniżać wartości? Dlaczego jedni sprzedają swoje prace za 50 a inni za kilka tysięcy złotych? I czy... ze sztuki da się wyżyć? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko z Magdaleną Dudzik i Tomaszem Woźniakiem.

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E12

  Ile litrów farby potrzeba do pomalowania mieszkania, a ile do pomalowania samolotu pasażerskiego? W kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego Damian Dąbkowski opowiadał o ultralekkich farbach do malowania i ich ekologicznym pochodzeniu.

 • Byle do Matury - ostatnia prosta przed egzaminem

  W audycji Byle do Matury Ewa Ziomek gościła Dorotę Marczak - nauczycielkę oraz coacha edukacyjnego. W studiu Radia UWM FM rozmawiały m.in. o tym, jak zaplanować ostatnie chwile przed maturą i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli szukacie otuchy przed egzaminem, koniecznie posłuchajcie!

 • Ptasie Radio S01E04

  Ten odcinek audycji Ptasie Radio poświęcony był ptakom, których na pierwszy rzut oka nikt nie podejrzewałby o bycie drapieżnikami. Nie mają ani zakrzywionych dziobów, ani ogromnych pazurów, a mimo to przejawiają zabójcze skłonności. Jeden z nich chwyta dziennie nawet dwadzieścia tysięcy ofiar.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 108.

  Czym jest rozwój? Dlaczego warto trenować uważność i współczucie? Na ile sposobów możemy szukać straconego ego? O tym Agnieszka Kacprzyk rozmawiała z Markiem Kozłowskim w... audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego. Posłuchajcie kolejnej inspirującej opowieści!

 • Polski Na Wynos - S03E26-30

  O kulisach i kuluarach, maruderach i marudzeniu, zmartwieniach oraz marzeniu ściętej głowy w audycji Polski na Wynos opowiadała Ania Makarewicz. Marzyć można też o tym, żebyśmy poprawnie posługiwali się językiem ojczystym. Dlatego warto posłuchać skąd biorą się słowa i jak ich używać.

 • Wieczorynka Naukomanów S05E29

  W Wieczorynce Naukomanów gościliśmy Martę Szyszko z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Z gospodarzem audycji Sławkiem Kuleszą rozmawiała o teoriach wieloświatów. Jesteście ciekawi czy można je pogodzić ze zdrowym rozsądkiem? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 181.

  Dominika Majewska to kobieta wielu talentów. Z wykształcenia - doktor biologii. Z zamiłowania - instruktorka burleski. Jest również coachem i specjalistką od ustawień systemowych. Pomaga innym odnaleźć swoją drogę. A jak odnalazła własną ścieżkę? Posłuchajcie audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie!

 • Stacja Dobro - odcinek 88.

  Krew jest jednym z najcenniejszych darów jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. W audycji Stacja Dobro gościliśmy: Dorotę Chrobak (redaktor prowadzącą portalu kampanię społeczne.pl, dr Grażynę Kulę (dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie) oraz krwiodawczynię Joannę Szczucką.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 41.

  W świątecznym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński wraz z Ewą Głowacką zabrali nas w podróż po świecie. Opowiadali o tych bardziej i mniej znanych zwyczajach wielkanocnych. Czy jajko pojawia się na każdym stole? I dlaczego króliki nie są wszędzie mile widziane? Posłuchajcie!

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 19.

  W audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość rozmawialiśmy o bohaterskim życiu i służbie Gracjana Klaudiusza Fróga (pseudonim "Szczerbiec") - Dowódcy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patrona 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E11

  W najnowszym Inkubatorze, czyli Radiowym Serwisie Naukowo-Technologicznym, Damian Dąbkowski przedstawiał innowacyjne metody ogrzewania domów. Opowiadał m.in. o elektrycznych tapetach na ściany i ich pozytywnym wpływie na nasze zdrowie.

 • Ptasie Radio S01E03

  W audycji Ptasie Radio ciąg dalszy opowieści o ptakach szponiastych. Tym razem jej bohaterami byli między innymi: kobuz, błotniaki i kanie. Zosia Malinowska opowiadała także o bojowych pisklętach, obrzędach naszych przodków oraz... ptaku, który nosi spodnie. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: